Biyografi

Aslen Sivas- Zara’lı olan Fatih Akçay İstanbulda dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlardan itibaren müziğe olan ilgisi çevresindekiler tarafından keşfedilen Akçay Marmara Fm’de katıldığı ses yarışmasında 1. olmuş ve albüm teklifini geri çevirmiştir, lise çağına geldiğinde bir dönem bağlama ve ney dersi almıştır.

Bu süreçte müzik eğitiminin yanı sıra TRT sunucularından olan Fatih Öznur’dan diksiyon dersleri almıştır.

Küçükköy İmam Hatip Lisesini bitirmesinin ardından bir yıl süre ile ailesine ait olan Mar Ajans’ta grafiker olarak çalışan Akçay, halen bu işi de müzikle birlikte ifa emektedir.

1998 yılında Eyüp Mûsikî Derneğinde eğitime başlayan sanatçının önünde yeni bir müzikal dünya açılmıştır.

Bu dünya devasa bir müzikal birkimi ve birçok kütürün izlerini bünyesinde barındıran Klasik Türk Mûsikîsidir. Bu kurumda bir yıl boyunca solfej ve repertuvar dersleri alan sanatçımız iki yıl süre ile de bu kurumun korosunda hizmet etmiştir.

Bu süreçte birçok toplulukta solist ve korist olarak çalışan sanatçımız 2001 yılında Haliç Üniversitesi Konservatuarı Türk Mûsikîsi Bölümüne girerek müzik yaşantısını akademik bir alana taşımıştır.

Konservatuar eğitimi boyunca Nilgün Onat’tan şan, Gülcan Kaya ve Ulaş Kurtuluş Ünlü’den Türk Halk Müziği Repertuvarı , Çetin Körükçü ve Şehnaz Rizeli’den Türk Mûsiki’si Nazariyat ve Repertuvarı, Ege Köprek ve Göknil Bişak’tan Tanbur dersleri alan Akçay almış olduğu kapsamlı eğitimle mûsikî becerisi ve bilgisini bir kat daha ileri bir safhaya taşımıştır. Günümüzde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Mehter takımında çevgânî (hânende) olarak hizmet eden Akçay bu görevinin yanı sıra yurt içinde ve dışında vermiş olduğu özel konserler, yaptığı programlarla ve Temmuz 2012 yılında yapmış olduğu “Allah de Allah” isimli Tasavvuf Müziği albümü ile müzik hayatına devam etmektedir.

Sanatçının yapmış olduğu müzikal etkinliklere örnek olarak aşağıdakiler gösterilebilir: 2001 Yılı Gaziosmanpaşa Belediyesi Ramazan Ektinlikleri Konser 2004 Yılı Marmara FM’ de Canlı Türk Müziği Programı 2005 Yılı Zara Bal ve Kültür Festivali Konser 2006 Yılı Ramazan Ayı Tw8‘de 1 Ay Boyunca Solistlik 2011 Yılı İBB Kültür Sanat Etkinlikleri “Grup Ege&Fatih Akçay” Konser 2011 Yılı İBB Kültür Sanat Etkinlikleri “Niyazi Mısri” Konser 2011 Yılı İBB Kültür Sanat Etkinlikleri “Yeşilçam Şarkıları” Konser 2011 Yılı İBB Kültür Sanat Etkinlikleri “Rumeli Türküleri” Konser 2011 Yılı Fatih Belediyesi Ramazan Ektinlikleri Konser 2012 Yılı İBB Kültür Sanat Etkinlikleri “Şiirden Besteye” Konser 2012 Yılı “Allah de Allah” İsimli Albüm 2012 Yılı Fatih Belediyesi Ramazan Ektinlikleri Konser 2012 Yılı Sultangazi Belediyesi Ektinlikleri Konser 2013 Yılı GOP AGD Kutlu Doğum Konser 2013 Yılı Fatih Belediyesi Ramazan Ektinlikleri Konser 2013 Yılı Sultangazi Belediyesi Ramazan Ektinlikleri Konser 2013 Yılı Esenler Belediyesi Ramazan Ektinlikleri Konser 2013 Yılı Gaziosmanpaşa Belediyesi Ramazan Ektinlikleri Konser

Bilal Akçay

Email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
back to top

Twitter

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
1 minute ago Follow

İletişim

İletişim

AdresCebeci Mah. V Cad. 2518 Sok. No:1/A Sultangazi/İSTANBULTelefon+90 (212) 564 29 17 (pbx)Faks+90 (212) 417 33 00E-mailThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Top of Page